Корисна інформація про здоровий спосіб життя:
«Люди не вмирають. Вони вбивають себе самі», — так вважав ще давньогрецький філософ Сенека.
Збереження власного здоров'я — це справа кожного, її не можна передоручити нікому. Лікарі вважають, що стан здоров'я на 50% залежить саме від здорового способу життя, на 20% — від стану довкілля, на 20% — від спадковості, на 10% — від рівня розвитку медицини.
Активісти руху «За здоровий спосіб життя!» пропонують такий план дій:
а) пропаганда достовірної наукової інформації про здоровий спосіб житлі
б) власний приклад здорового способу життя довколишнім.
Чинники здорового способу життя (ЗСЖ)
• Висока рухова активність. Навіть 30 хвилин щоденної фізичної активності піднімуть настрій, поліпшать життєдіяльність, мобілізують захисні сили організму. Це можуть бути піші прогулянки, біг, плавання, катання на велосипеді тощо.
• Раціональне харчування. Воно передбачає дотримання режиму харчування, якість продуктів, збалансованість їжі за складом речовин, енергетичним змістом тощо.
• Відмова од шкідливих звичок. Найпоширенішою зі шкідливих звичок є куріння. Якби населення тільки міста Харкова відмовилось од куріння, то щорічно зберігалися б життя п'яти тисяч людей. Небезпечне для здоров'я та життя є вживання алкоголю та наркотиків.
• Сприятливий психологічний клімат. Дехто називає це «духовністю». Духовність ґрунтується на поважному ставленні до людей.
• Загартування. Поступове та систематичне загартування є важливим компонентом ЗСЖ.
• Моральне ставлення до природи — екологічна відповідальність та культура, потреба у спілкуванні із природою.
• Повноцінне сімейне життя. Взаєморозуміння, спільність інтересів, почуття любові роблять щасливими всіх членів родини.
• Активна творча праця сприяє збереженню здоров'я.
• Дотримання режиму дня, що ґрунтується на індивідуальних біологічних ритмах.
На жаль, спосіб життя населення України не відповідає вимогам ЗСЖ. Лише третина людей займається систематично фізкультурою. Близько 50% мають надлишкову вагу. Погано впливає на здоров'я відсутність повноцінного відпочинку. Кожна людина робить внесок у забруднення довкілля: за І рік виробляє близько 1 куб. м сміття. Не сформована також культура спілкування з інфікованими на грип, гепатит тощо. Особливо це небезпечно, коли людина ВІЛ-інфікована. Скорочується тривалість життя і за рахунок поширення інших хвороб. Тож слід доєднатися до руху «За здоровий спосіб життя!».
Якщо приймаєш рішення, пам'ятай про...
У кожного в житті бувають складні ситуації. Від нас самих залежить шлях, що буде вибраний для їх подолання. Розумна людина вчиться на чужих помилках і прислухається до порад.
а) Якщо приймаєте рішення, пам'ятайте:
• слова мудрого царя Соломона: «Усе минає, мине і це...»;
• що б не трапилося, життя триває, вихід із ситуації, що склалася, буде знайдено;
• про тих, хто вас любить, чекає на вас, хоче і зможе вам допомогти;
• про те, що в кожному місті створені центри соціальних служб для молоді, де можна отримати безкоштовні консультації психолога, юриста, соціального педагога та ін.
Ще треба пам'ятати заповіді, як не стати наркоманом, бо саме через уживання ін'єкційних наркотиків відбувається до 70% випадків передачі вірусу імунодефіциту людини. Урятування від наркотиків забезпечує і захист від ВІЛ/СНІДу.
б) Як не стати наркоманом:
• перш ніж придбати наркотик, запитай себе: «Для чого мені це треба? Від наркотиків одні проблеми»;
• якщо все ж таки придбав наркотик, викинь його, знищ. Пожалкуєш гроші, що витратив на наркотик, — заплатиш дорожче;
• відмовся од безкоштовних наркотиків (це нагадує історію про безкоштовний сир);
• пам'ятай, що ті, хто розповсюджує наркотики, маскуються під добрих приятелів. Вони знають психологію молодих людей і використовують це на власну користь;
• не дозволяй покидькам, що розповсюджують наркотики, наживатися на твоєму здоров'ї;
• розплата за вживання наркотиків — загублене здоров'я, щастя, життя. Варто не забувати і про те, що захист від загальнолюдської загрози ВІЛ/СНІДу залежить від здорового способу життя, безпечного сексу, дотримання правил гігієни під час користування різноманітними обладнаннями (медичним, у перукарні) тощо.
Погляди «зірок» на актуальну тему.
Багатьох цікавлять думки відомих людей щодо проблем ВІЛ/СНІДу. Подаються уривки з інтерв'ю популярних артистів естради (мовою оригіналу).
З інтерв'ю Леоніда Агутіна.
— Что для тебя значат наркотики?
— Для меня лично наркотики — зто бред!
— Значит, ты их не употребляешь?
— Нет, зто не моє. Я зтого не понимаю.
— Ладно. А что ты думаешь относительно СПИДа? Страха по зтому поводу никогда не возникает?
— У любого человека єсть страх ко всему. Другое дело, что тут нужна осторожность во всем. Нельзя перебарщивать ни в чем, но в то же время невозможно полностью поддаться страху, так можно сойти с ума.
З інтерв'ю Валерія Меладзе.
— Как вы справляєтесь со своей депрессией, срывами, стрессами?
— Никогда такие состояния не снимал допингами. Люблю погонять в футбол, и тогда плохого настроения — как и не бывало. Вообще, мне лично занятия спортом очень помогают.
— Вы употребляете наркотики?
— Я достаточно консервативний человек, так что наркотики — удел не для меня. Все таки я апологет здорового образа жизни. Мой совет поклонникам — если вы себя неважно чувствуете, то ешьте побольше овощей и фруктов, занимайтесь спортом, мне нравятся люди, имеющие физически здоровый вид.
З інтерв'ю Валерії.
— Валерия, что для Вас значит любовь?
— Конечно, тут можно сказать банальные вещи: любовь — зто жизнь. Для меня любовь зто семья, и она у меня на первом месте...
— Что Вы думаєте о наркотиках?
— Я категорически против. Я очень далека от зтого, и считаю, что зто абсолютно неправильно. Просто люди, которые употребляют наркотики и алкоголь, становятся другими. И я таких знаю. Становится страшно от того, что они с собой делают. Как можно за минутное удовольствие продавать всю жизнь?!
Настав час для кожного визначити своє місце в боротьбі людства із страшною загрозою. Настав час зрозуміти, що захист від загальнолюдської загрози в наших руках.
|