Шкідливі звички і як їх позбутися
Шкідливі звички — це паління сигарет, вживання спиртних напоїв, наркотичних чи токсичних речовин.
Люди, які палять сигарети, п'ють спиртне, вживають наркотики чи токсичні речовини, дуже швидко звикають до них і вже не можуть без цього обходитися. У них виробляється шкідлива звичка, яка переростає у хворобу. «Алкоголізм», «наркоманія», «токсикоманія» — це назви дуже небезпечних хвороб людей, які вживають спиртні напої, наркотики чи токсичні речовини.
Головними причинами виникнення шкідливих звичок є спадкова схильність, цікавість, наслідування, прагнення виділитися, бажання втекти від дійсності.
Давно помічено, що діти алкоголіків самі стають алкоголіками майже після першої випитої чарки. Але багато дітей із сімей алкоголіків, спостерігаючи страшні наслідки звички своїх батьків, ніколи в житті не вживають спиртних напоїв.
„Бувайте, мені пора додому”
Багато людей набувають шкідливих звичок із цікавості. Та пам'ятай, що це може завдати лиха. Потяг до деяких наркотичних речовин виробляється дуже швидко. Іноді достатньо один раз спробувати наркотика, щоб людина вже не могла без нього обійтися.
Трапляються випадки, коли підлітки чи дорослі навмисне привчають дітей до сигарет, спиртного, наркотиків, щоб потім використовувати їх як злодіїв, жебраків, шахраїв. Ти маєш знати, що все це карний злочин. Якщо тебе змушували до цього, ти повинен сказати про це батькам, учителю або заявити в міліцію.
Часто кажуть: „За лихим прикладом і сам лихим станеш”. Від того, що почнеш курити, ти зовсім не станеш схожим на дорослого чи на відомого актора.
Якщо твої друзі захоплюються сигаретами, спиртними напоями, наркотиками, намагайся допомогти їм позбутися шкідливих звичок, а не наслідуй їхній поганий приклад.
У людини, яка запалила сигарету, вжила наркотик чи алкогольний напій, паморочиться голова, вона багато про що забуває, намагається у такий спосіб забути свої клопоти і проблеми.
Але знай, що це вияв боягузтва. Замість того щоб вирішувати свої проблеми, людина лише набуває нових клопотів, хвороб, завдає горя своїй сім’ї, рідні. Ти мусиш навчитися не боятися труднощів і ніколи не опускати рук. Шукай допомоги і підтримки у друзів та рідних. І ніколи не відмовляй у такій допомозі іншим.
Куріння
Куріння — найпоширеніша шкідлива звичка. Сигарети містять нікотин, отруйні смоли і багато інших канцерогенів.
Нікотинова кислота необхідна організмові. Її виробляють спеціальні клітини. Коли людина курить, ці клітини перестають працювати. Тому в курців виробляється сильний потяг до сигарети. А в значних дозах нікотин — це сильнодіюча отрута, що отруює організм разом з іншими шкідливими речовинами, які є в сигаретах.
Запам’ятай.
1. Куріння особливо шкодить дітям.
2. Курці часто хворіють на рак легень.
3. Намагайся не перебувати в одному приміщенні з курцями, щоб сигаретний дим не зашкодив тобі.
4. Ніколи не кури. Не забувай, що звикнути до куріння легко, а позбутися цієї звички дуже важко.
5. Щоб позбутися куріння, необхідно мати дуже сильну волю. Для тих, хто хоче це зробити, в аптеках продаються спеціальні нікотинові пластирі й жувальна гумка.
Алкоголізм
Алкоголізм стає причиною багатьох хвороб, бід у сім’ї і суспільстві. На ґрунті алкоголізму руйнуються сім’ї і скоюються важкі злочини.
Алкоголізм — це важка недуга. На неї захворюють ті, хто часто вживає спиртні напої. В алкоголіків хвора печінка, порушується робота серця, погіршуються розумові здібності, руйнується особистість.
Запам’ятай.
1. Алкоголізм — це важка недуга, її слід лікувати.
2. Найкращий спосіб не стати алкоголіком — не вживати спиртного.
3. П'яна людина небезпечна для інших, бо вона не контролює своїх вчинків. Уникай п'яниць.
Наркоманія.
Наркотики, в популярному, найбільш поширеному значенні - це хімічні сполуки рослинного або синтетичного походження, які вживаються людиною для одурманення і мають узалежнюючу дію.
Опіум, морфій, героїн
В Україні їх найчастіше отримують домашнім способом з молочка або соломи маку. Вони є надзвичайно грізними узалежнюючими засобами, тому що дуже скоро виникає необхідність вживання все більшої порції для досягнення того самого одурманюючого ефекту. Одноразове пиття макового відвару, або внутрівенна ін'єкція - дають почуття зняття напруги, безтурботності, але спричиняє нудоту, блювання, запаморочення. Довготривале вживання призводить до отруєння організму. Проявом цього є апатія, спад життєвої активності, порушення сну, ослаблення пам'яті, волі, амбіцій, зменшення фізичних сил, у жінок - до відсутності менструації, в чоловіків - до зниження потенції, необоротні зміни в мозку.
В людини, узалежненої від опіатів вже після 8-12 годин після прийому останньої порції можна помітити перші прояви наркотичного голоду, проте найбільш вони посилюються на третій-четвертий день. Вони відступають після семи-десяти днів. Деякі з них нагадують симптоми простуди, такі як нежить, чихання, "гусяча шкіра", болі в суглобах та м'язах, підвищення температури тіла. Вони також можуть нагадувати харчове отруєння: нудота, блювання, понос. Крім того це супроводжується безсонням, неспокоєм, дратівливістю, агресією, збуренням свідомості, маячінням.
Абстинентські прояви (передозування) є небезпечними, коли вони поєднуються з такими хронічними хворобами, як діабет, ішемічна хвороба серця, перфорацією шлунка, бронхіальною астмою. Дуже часто трапляється передозування, проявами якого є запаморочення, звуження зіниць, почервоніння шкіри, посиніння. Передозування часто призводить до смерті.
Маріхуана, гашиш
Маріхуана - це роздроблені листя індійської коноплі. Нею набивають трубки, скляні мундштуки її також називають травка, драп.
Гашиш - смоляна витяжка - нагадує на вигляд і консистенцією коричневий пластилін, як правило, його змішують з тютюном. Паління виробів переробки індійської коноплі спочатку дає почуття релаксації, розкутості, призводить до неконтрольованої веселості. Довготривале вживання цих засобів спричиняє необоротні зміни в мозку в вигляді порушень уваги, збурень пам'яті і координації рухів, наслідком цього можуть бути токсичні психози і манія переслідування. Нові дослідження показали також шкідливу дію на гени.
Маріхуана акумулюється в організмі протягом цілого життя людини, яка її палить, і навіть коли вона позбавляється цієї пристрасті, її шкідлива дія на організм зберігається ще протягом багатьох місяців.
ЛСД - синтетичний галюціногенний засіб
Як правило, дає почуття блаженства, галюцинації, міражу, примарності, втрата почуття часу та реальності. При довшому вживанні виникають токсичні психози, реакції паніки, маячіння, зорові галюцинації.
Проявами передозування є судоми, конвульсії, збурення дихання, підвищення кров'яного тиску, блювання, розширення зіниць.
Узалежнюючі ліки (барбітурати,_нейролептики)
Їх прийом дає почуття заспокоєння, легкість засинання, але після пробудження наступає сонливість, втома, отупіння. Якщо вживаються довший час, появляються розлади печінки, нирок, костного мозку, нервової системи.
Передозування є особливо небезпечним, тому що в результаті раптового зниження кров'яного тиску може наступити кома і навіть смерть. Ці прояви можуть іноді нагадувати стан алкогольного сп'яніння.
Амфітаміни - збуджуючі ліки
Вживаються внутрішньо в таблетках, або вводяться в вени і дають суб'єктивне почуття фізичного і інтелектуального зміцнення. Одночасно приводять до безсоння, деконцентрації, прискорення серцебиття, підвищення кров'яного тиску, розширення зіниць, почервоніння шкіри. Довготривале вживання амфітаміна впливає на виникнення психозу з манією
переслідування, слухових і зорових галюцинацій, порушень в орієнтації і в емоційній сфері.
Особливо грізним є передозування цих ліків, тому що це приводить до колапсу, коми і в результаті до смерті.
Всі психотропні засоби дають подібні абстиненські прояви, тобто внутрішній неспокій, дратливість, порушення сну, пониження кров'яного тиску, психози, маячіння, думки про самогубство.
Засоби, які замінюють літучі хімічні субстанції
Вони є особливо токсичні. Навіть при першій спробі одурманитись або в зв'язку із випадковим передозуванням вони можуть спричинити смерть. Тому, що в такому випадку наступає пошкодження нервової системи, травлення, дихальної і сечогінної системи. Так звані "нюхачі" є переважно учнями.
Узалежнюючими засобами є також: алкоголь і тютюн!
|